מילון המונחים המלא לבניית אתרים

מי שמתחיל לעסוק בתחום המרתק של בניית האתרים – יכול להיתקל בלא מעט מושגים ומונחים בפעם הראשונה. אז על מנת לעשות את החיים ממש קלים – קיבצנו עבורכם את המושגים המרכזיים בעולם האינטרנט העכשווי שלנו. תהנו.

וורדפרס - המערכת המובילה בעולם לבניית אתרי אינטרנט

וורדפרס ובאנגלית: wordpress הינה מערכת ניהול התוכן הגדולה והפופולארית ביותר בעולם. רוב בוני האתרים בעולם משתמשים בה, יש לה מאות אלפי (!!!) תבניות ופלאגינים, ולא פחות חשוב – יש לה קהילה של אלפים רבים של מפתחים שמשכללים אותה ללא הרף. בשורה התחתונה – מלבד שימושים מאוד ייחודיים – וודרפרס היא הפלטפורמה לבניית רוב האתרים בעולם כיום.

אפיון אתר אינטרנט - ההליך המקדים לבניית האתר

אפיון אתר אינטרנט, (או באנגלית website characterization) הוא למעשה במילים אחרות: סוף מעשה במחשבה תחילה. זהו הליך התכנון, שמשותף לבונה האתרים וללקוח, שבו מתכננים מה הולך להיות באתר, מהם הנושאים, העמודים, החשיבויות שלהם, ההנעות לפעולה ואף הנראות שהולכת להיות לאתר האינטרנט. המסמך הזה הולך לקבוע המון, וגם לחסוך אי הבנות שעלולות לצוץ בין בונה האתר ללקוח.

אתר תדמית - הנוכחות של העסק באינטרנט

אתר תדמית הוא אתר שדואג בעיקר לתדמית של העסק ומציג אינפורמציה אודותיו. האינפורמציה תורכב בדרך כלל מטקסט, תמונות, וידאו, מפות, קבצי סאונד, ועוד.
מטרת אתר התדמית היא להיות ה׳נוכחות׳ של העסק באינטרנט. המקום שאליו גולשים המתעניינים בעסק ובתחום העיסוק מגיעים, צורכים מידע על העסק ועל תחום העיסוק, ואז מונעים לפעולה כלשהי שהוגדרה מראש ונבנתה באתר.

הנעה לפעולה - מה שאנחנו רוצים שהגולש יעשה באתר

אתר אינטרנט ללא הנעה לפעולה, הוא למעשה ׳סתם׳ אתר שמעביר אינפורמציה, ותו לא. אין לו מטרה מוגדרת וכנראה שאין מאחוריו תוכנית עסקית כלשהי להפוך גולשים בו ללקוחות העסק או החברה שהוא מייצג.

ההנעה לפעולה, שמוגדרת כבר בשלב האפיון של האתרעושה את הפירוש המילולי הפשוט שלה: מניעה לפעולה. למשל: גורמת לגולש להשאיר פרטים בדף יצירת קשר, להירשם לרשימת התפוצה של העסק, לרכוש מוצר (במקרה של אתר איקומרס), ועוד.

בקורס בניית האתרים שלנו אנו מלמדים לעומק הנעות לפעולה באתר אינטרנט: כיצד לאפיין הנעות נכונות לפעולה עבור העסק, וכיצד ליישם אותן באתר בדרכים רבות ומשוכללות. כל זאת כדי שאתר שייבנה על ידי תלמיד שלנו יהיה שווה יותר. הרבה יותר.

אתר חנות - ecommerce

אתר חנות און ליין (איקומרס בלעז) קרויים גם אתרי מסחר אלקטרוני. מטרתו של אתר מסוג זה היא לא לחלק מידע אלא לגרום לאנשים לקנות מוצרים. בדיוק כמו שחנות פיזית עובדת, אבל בעולם הדיגיטלי.

עולם האיקומרס מתפתח בקצב לא פחות ממסחרר ואין מחלוקת כי הוא, ורק הוא, ישלוט בענף הקמעונאות בעתיד. בעידן בו יותר קניונים וחנויות נסגרים ברחבי העולם, עולם החנויות הדיגיטליות ללא ספק יהיה רוב המסחר בעולם.

בקורס בניית האתרים שלנו אנו נלמד מהבסיס הקמת חנויות וירטואליות, ניהול מלאים בחנות, קטגוריות ותתי קטגוריות של מוצרים, סינונים מתקדמים, חיבורי paypal וספקי סליקת אשראי ועוד.

אופטימיזציה למנוחי חיפוש - search engine optimization

אופטימיזציה למנועי חיפוש (או בשמה המקוצר – seo) הינה סדרה של פעולות שצריך לעשות באתר אינטרנט על מנת לגרום למנועי החיפוש (ובראשם גוגל) ׳לאהוב׳ את האתר ולדרג אותו גבוה יותר. דירוג גבוה יותר משמעו מיקום גבוה וטוב יותר במנוע החיפוש. המשמעות של כך היא יותר כניסות לאתר, ואם מדובר באתר שמייצג עסק, אז זה גם אומר תוצאה עסקית טובה יותר. שזה מה שכולם בסופו של דבר רוצים.
האופטימיזציה הזו לאתר כוללת בתוכה שיפורים רבים שאנשי ה-seo מבצעים באתר: החל מהקוד שבו, דרך המבנה, התוכן, זמן הטעינה ועוד פעולות רבות נוספות שאמורות בסופו של דבר להעיף את האתר מעלה בתוצאות החיפוש.

קוד התשתית לאתרי אינטרנט - HTML

המילה הזו לא בסינית, היא פשוט ראשי התיבות של Hyper Text Markup Language – וזו שפת התכנות המקורית לאתרי אינטרנט. עד היום דפי האינטרנט בכל העולם בנויים בשפה זו, שמהווה את הבסיס ולמעשה את התשתית/השלד לעמודי האינטרנט השונים. התוכן עצמו באתרי האינטרנט השונים נמצאים בתשתית הזו, בתוך קוד ה-html, כששפת קוד נוספת (css) היא זו שמעצבת את התוכן הזה וגורמת לו להיראות באופן ייחודי ומעוצב בכל אתר ואתר.

מידע נוסף אודות קוד html תוכלו למצוא בהרחבה כאן.

הקוד שמעצב לנו את האתר - CSS

אם אתר אינטרנט היה מכיל קוד html בלבד, אז אתרים היו דבר מאוד מאוד (מאוד מאוד) משעמם.
ה-css (שהוא קיצור ל-Cascading Style Sheets או בעברית – גיליונות סגנון מדורגים) גורם לכל דף אינטרנט להיות ייחודי ומעוצב באופן שונה.
באמצעות ה-CSS נקבעים הצבעים, הרקעים, מיקומי התוכן, צל של אלמנטים, חלוקה לטורים שונים (כמו למשל החלק הזה באתר שמחולק לשני טורים במחשב דסקטופ, ולטור אחד במובייל). והcss עושה עוד המון. לימוד css פותח עולם מרתק של עיצוב אתרי אינטרנט, ושפה זו נחשבת בעיני רבים לשפה ה׳כיפית׳ ביותר הקיימת בשוק.

הקוד שמכניס פונקציונליות לאתרי אינטרנט - JavaScript

אם html מהווה את התשתית לאתר, ה-css עושה את העבודה בכל מה שקשור לעיצוב שלו, אז JavaScript (או בעברית ג’אווה סקריפט) מהווה את השפה שאחראית לפונקציונליות של האתר. למשל – כשאתם לוחצים על כפתור ונפתח לכם פופאפ עם תוכן כלשהו – אז כנראה שקוד JavaScript (ובקיצור JS) אחראי לסיפור.
ה-JavaScript הופכת את האתר לאינטרקטיבי ולא רק ככזה שמציג תוכן סטטי בדפי אינטרנט.
מדובר בשפה מרתקת, שלימוד שלה לוקח תלמידים למקומות אחרים לחלוטין ברמת החשיבה של מה שאפשר לעשות עם אתר אינטרנט. בדרך כלל היא גם השפה השלישית הנלמדת על ידי התלמידים (אחרי ה-html וה-css).

הדירוג שף דף האינטרנט בעיני גוגל - PageRank

ה-PageRank הוא למעשה אלגוריתם שקובע כמה גוגל (מכירים מנוע חיפוש כזה?) ׳מכבד׳ דף אינטרנט. הדירוג נקבע בין הציון 1 לציון 10. האלגוריתם נכתב ע״י אחד, לארי פייג‘ במסגרת מחקר שערך באוניברסיטת סטנפורד.

אז אם האלגוריתם שייך לאוניברסיטה, מה הקשר גוגל, אתם שואלים? הקשר הוא 1.8 מיליון מניות בהן גוגל רכשה מהאוניברסיטה את הזכות לשימוש בלעדי באלגוריתם.

בוני אתרים ומקדמי אתרים בעולם כולו יעשו הכל (כולל בנייה נכונה, ואופטימיזציה מדוקדקת למנוע החיפוש) על מנת לקבל PageRank גבוה לעמודי אתר האינטרנט שלהם.

העוגיה שעוקבת אחרי הגולשים - Cookie

קוקי (או באנגלית – Cookie) היא פיסת אותיות ומספרים שמשמשת אתרי אינטרנט בכל העולם כדי לעקוב אחרי הגולש ולאגור מידע עליו בגלישה באתר. מדובר בסך הכל במעקב חיובי, המאפשר לאתר לשמור את העדפות הגולש, לשמור תכנים וקבצים שונים על הדפדפן שלו – כדי שזמן הטעינה של העמוד (והאתר בכלל) יתקצר ו׳יעלה׳ מהר יותר.

ה׳עוגיה׳, בשונה ממה שניתן לחשוב, איננה תוכנה שמסוגלת לבצע דבר כלשהו במחשב בו היא נמצאת, אלא נועדה בעיקר להקל על זמן הטעינה ולשמור את העדפות הגולש. ובצד האתר, גם להציג לגולש תכנים פרסומיים מותאמים אישית עבור העדפותיו, ועוד.

שרת אחסון לאתר אינטרנט

כדי שאתר אינטרנט יעבוד או ׳יהיה באוויר׳ – הוא צריך מקום שבו יהיו הקבצים שלו. למקום הזה קוראים שרת אחסון. יש מספר קטגוריות של שרתי אחסון לאתרי אינטרנט, ולא כל שרת מתאים לכל סוג של אתר. ישנם שרתי אחסון שיתופים, פרטיים, ועוד.

למידע נוסף על שרתי אחסון – כנסו למאמר הייעודי הזה.

עניין אתכם? רוצים להיכנס לעולם מרתק שכולל אספקטים שונים ומגוונים ובנוסף להתפרנס ממנו יפה עם אפשרות לעשות את זה מכל מקום בעולם? אז אתם בהחלט רוצים להשאיר שם וטלפון, ונשוחח על כל זה כבר בקרוב…

מאמר מאת: צוות מאסטר דיגיטל אקדמי

מכללת מאסטר דיגיטל הינה מכללת אחד על אחד ללימודי בניית אתרים. באמצעות שיטה זו – התלמיד, שמקבל יחס אישי באמת – מזריק את החומר ישירות לווריד ואפילו יוצא בסוף הקורס עם תיק עבודות אמיתי לגמרי. 

רוצים לשמוע פרטים נוספים?

חץ - מכללת מאסטר דיגיטל

להרשמה מלאו את הטופס ונדבר בקרוב

חץ - מכללת מאסטר דיגיטל