איך בוחרים שרת לאתר אינטרנט

על מנת שאתר אינטרנט יעבוד, הקבצים שלו צריכים להיות מאוחסנים איפשהו. והמקום הזה הוא שרת האחסון. אם תשאלו ׳איזה שרת עדיף׳, התשובה תהיה שאלה בחזרה: ׳על איזה אתר אינטרנט מדובר׳. האם לאתר חנות מקוונת גדולה נדרש אותו שרת כמו לאתר תדמית? ומאיזה סוג של שרתים אתם חייבים להתרחק? הכל בפוסט הבא.

אתרי אינטרנט מאוחסנים על גבי שרתי אחסון. השרת אחסון למעשה מאחסן את הקבצים של השרת, את הדאטה בייס שלו וגורם לגולשים ברחבי העולם לגשת אל האתר באמצעות הדפדפן שלהם במחשב, בסמארטפון או בטאבלט.

ישנם מספר סוגים של שרתי אחסון. חלקם חזקים יותר וחלקם חזקים פחות, ובהתאמה, גם עולים יותר ועולים פחות. וכדאי מאוד שכל בונה אתרים יידע להתאים את סוג השרת לסוג האתר ולמאפיינים שלו. אז שנתחיל?

אחסון אתר בחינם

נתחיל עם העובדה שמאחסון אתרים כזה צריך להתרחק כמו מאש. ממש כך.
הסיבה שאנשים עלולים לחפש סוג כזה של אחסון היא שאנשים שלא מבינים מספיק, יכולים לחשוב שהחינם באחסון אתר אינטרנט הוא עדיף. אז אמנם אין תשלום על אחסון חינם, אבל מהצד השני, החסרונות והסכנות רבות מאוד:

אין באמת דבר כזה חינם: ה׳חינם׳ באחסון אתרים מכיל בתוכו כוונות נסתרות של מי שמספק את השירות. במקרה הטוב אלו יכולות להיות פרסומות זרות שספק האחסון שותל באתר האינטרנט שלכם (בשטח האתר או בפופאפים מציקים). במקרה הפחות טוב – יהיה שם קוד זדוני שנועד להוציא קישורים לאתרים אחרים, וגרוע מכך – לשתול וירוסים במחשב הגולש (או הגולשת כמובן).

כשהאתר פשוט נופל: מאחר וספקי אחסון חינם מתפרנסים בחלק גדול מהמקרים מפרסומות שהם שותלים באתרי האינטרנט המאוחסנים אצלם, כשהם מזהים בתוך פרק זמן מסוים שאין מספיק תנועה באתר מסוים, הם יכולים פשוט להפיל אותו ולמחוק אותו מהשרת. וזה לא מה שעסק רציני רוצה שיקרה באתר שלו…

לא ניתן להשתמש בדומיין רגיל: רוב ספקי האחסון אתר אינטרנט בחינם לא מאפשרים שימוש בדומיין של החברה אלא בתת דומיין של אחד האתרים שהם מעוניינים לחזק אורגנית, כך שלמעשה לאתר האינטרנט של העסק אין זהות משלו והוא תחת זהות של אתר אחר…

בשורה התחתונה – זה לא רציני: אי אפשר להתקדם בכלל עם אחסון חינם, ובסופו של דבר זה לא רציני. לא חוסכים כמה שקלים והורסים על הדרך מוניטין של עסק.

לסיכום

למה כן: חינם, אבל זו לא באמת סיבה
למה לא: יש אלף סיבות. להתרחק כמו מאש.
מיועד ל: מי שלא לוקח את האתר שלו ברצינות

אחסון שיתופי

למרות שמדובר בשדרוג משמעותי מאחסון אתר אינטרנט חינם, זה גם כן לא אחסון מומלץ עבור רוב אתרי האינטרנט. אם נער פתח אתר כדי לעשות נסיונות, אם אמא פתחה בלוג קטן שהיא רוצה שחברות שלה ייכנסו לקרוא מידי פעם, ולשימושים חובבים שונים – האחסון השיתופי בהחלט יספיק.

אחסון שיתופי אומר שחברת אחסון לוקחת שרת – ומעמיסה עליו ה-מ-ו-ן אתרי אינטרנט, ללא בקרה כלשהי על האתרים הנכנסים. אתרים באחסון שיתופי סובלים מחסרונות כמו זמן טעינה איטי עד מחריד בשעות העומס, מדירוג נמוך בגוגל (מאחר וה׳שכנים׳ שלנו לשרת עושים בחלק מהמקרים דברים שגוגל לא אוהבת, בלשון המעטה) ועוד.

לסיכום

למה כן: זול יחסית (כ-30-50 שקלים בחודש בממוצע)
למה לא: זמן טעינה ארוך שמבריח גולשים, דירוג נמוך בגוגל, ועוד.
מיוחד ל: אתרים לבדיקות, אתרים לבלוגים קטנים שלא צריכים לקוחות, עסקים שכדי לחסוך כ-40 שקלים בחודש מוכנים להפסיד לקוחות.

אחסון על גבי שרת VPS

שרת vps הינו למעשה קיצור של Virtual Private Server – שזה אומר שרת וירטואלי פרטי. זה אומר שמצד אחד השרת הוא פרטי, ולא משותף עם אתרים עלומים מכל העולם, ומהצד השני הוא אינו שרת פיזי נפרד לגמרי.

חשבון אחסון בשרת VPS לעולם יעניק לנו הרבה יותר משאבים משרת אחסון שיתופי, וכן יגרום לגוגל להעניק לשרת, וכמובן גם לאתר, דירוג גבוה יותר.

מחירי שרת וירטואלי פרטי יכולים לנוע בין כ-110 שקלים למאות שקלים בחודש (תלוי ברמת המשאבים על אותו שרת). אך ניתן לומר ללא צל של ספק שגם השרת הוירטואלי הפרטי הזול ביותר יהיה פי כמה יותר טוב ויעיל לאתר מאחסון שיתופי, כולל מאחסון שיתופי איכותי יחסית.

לסיכום

למה כן: שרת רציני לאתר שרוצה להיות רציני ולהיטען בזמן שלא יבריח גולשים
למה לא: במקרה של אתר חובב, העלות יכולה להיות גבוהה מידי.
מתאים ל: רוב בעלי העסקים שמעוניינים בשרת רציני, בזמן טעינה טוב ובדירוג גבוה בגוגל.​

שרת פרטי ייעודי

שרת פרטי ייעודי, הנקרא בלועזית dedicated server הינו שרת פיזי ממש, והמשאבים בו: מהדיסק הקשיח, המעבד זיכרון ה-ram ועוד – שייכים אך ורק לו. שרת זה מצריך ניהול וידע לניהול, כשמהירות הנתונים בו היא לא פחות ממדהימה. יחד עם זאת, לאתר תדמית ממוצע, וגם לחנות אינטרנטית קטנה, לא יהיה צורך כלל בשרת מן הסוג הזה ולא יהיה ברוב המקרים הבדל בינו לבית שרת וירטואלי פרטי (VPS).

המקרים שכן יהיה צורך בשרת פרטי ייעודי? חנויות ענקיות של אלפי מוצרים שלא ירצו לקחת סיכון של איטיות בגלישה גם כשנמצאים באתר עשרות אלפי גולשים במקביל, פורטלים גדולים במיוחד, אתרי חדשות מרכזיים, ועוד. אתר ynet למשל (מכירים? זה אתר החדשות ההוא עם הלוגו האדום) יהיה מן הסתם מאוחסן על גבי שרת כזה. אתר של חנות בוטיק – לא.

לסיכום

למה כן: בקונפיגורציות מסוימות יכול לסחוב מליוני גולשים במקביל בלי למצמץ.
למה לא: לא מתאים מבחינת עלות לאתרים שהם לא ממש ממש ענקיים. מדובר באלפי שקלים בחודש ומעלה.
מיועד ל: פורטלי ענק, חנויות גדולות מאוד, ולעשירים.

בקורס פיתוח אתרי אינטרנט במכללת מאסטר דיגיטל התלמידים לומדים לפתוח ולנהל שרתים בסוגים שונים, להגדיר אותם לעבודה עם אתרים מבוססי וורדפרס, וכן לנהל גיבויים, להקים ולסגור חשבונות, ועוד ועוד.

רוצים להיכנס לעולם מרתק של בניית אתרי אינטרנט לעסקים, חברות, עמותות וארגונים? צרו עם מאסטר דיגיטל אקדמי עוד היום ותתחילו בקרוב קריירה מרתקת.

מאמר מאת: צוות מאסטר דיגיטל אקדמי

מכללת מאסטר דיגיטל הינה מכללת אחד על אחד ללימודי בניית אתרים. באמצעות שיטה זו – התלמיד, שמקבל יחס אישי באמת – מזריק את החומר ישירות לווריד ואפילו יוצא בסוף הקורס עם תיק עבודות אמיתי לגמרי. 

רוצים לשמוע פרטים נוספים?

חץ - מכללת מאסטר דיגיטל

להרשמה מלאו את הטופס ונדבר בקרוב

חץ - מכללת מאסטר דיגיטל